LODOWE KRAINY
Delikatna równowaga między wodą, lodem i organizmami żywymi stanowi przedmiot badań naukowych od wielu pokoleń. Podróżując do obszarów podbiegunowych naszej planety zbadamy ekosystemy, które tam funkcjonują i tętnią życiem i przekonamy się jak ich przetrwanie może wpływać na przetrwanie człowieka. Poza Ziemią zobaczymy jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym.

Wersje językowe: polska, angielska.

DWA SZKIEŁKA
W trakcie jednego ze star party, para uczniów poznaje historię teleskopu, pierwszych odkryć, dokonanych z jego pomocą, które pomogły nam w ustaleniu naszego miejsca w Kosmosie i tego jak dzisiejsze, zaawansowane instrumenty pozwalają nam poszerzyć wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata. Mają oni możliwość zobaczyć jak działają najnowocześniejsze teleskopy oraz jak największe obserwatoria badają nowe, fascynujące zjawiska i obiekty na niebie. W trakcie oglądania nieba przez teleskop widzowie wraz z bohaterami pokazu odbywają podróż do czterech księżyców Jowisza, po raz pierwszy zaobserwowanych przez Galileusza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznają również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych. Pokaz zawiera zapierające dech w piersiach efekty wizualne, które umożliwiają widzowi przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną. Efekt uzupełnia ścieżka dźwiękowa nagrana przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną.

Wersje językowe: polska, angielska.

NOWOŚĆ LEKCJA FIZYKI: PRĘDKOŚCI KOSMICZNE
Specjalnie dla szkół ponadgimnazjalnych przygotowaliśmy lekcję z fizyki, podczas której uczniowie mogą zapoznać się z zagadnieniem prędkości kosmicznych. W odróżnieniu od innych pokazów jest to typowa lekcja, w której uczniowie biorą aktywny udział. Jednakże, w przeciwieństwie do zwykłej lekcji, uczeń ma możliwość na własne oczy przekonać się na czym polega natura tego zagadnienia. Na otaczającym go niebie uczeń zobaczy w jaki sposób spadające swobodnie ciało porusza się po zamkniętej orbicie wokół źródła siły grawitacyjnej oraz w jakich skalach obserwujemy i wykorzystujemy ten prosty fakt. Wyprowadzenia wzorów oraz zadanie domowe do policzenia uzupełniają ciekawą prezentację o elementy przydatne w procesie dydaktycznym.

CUDA WSZECHŚWIATA
Zajrzyj głęboko w przestrzeń okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i udaj się w podróż miliardy lat wstecz by być świadkiem narodzin Wszechświata. W trakcie tej zapierającej dech w piersiach podróży zobaczysz formowanie się galaktyk i odwiedzisz jedne z najpiękniejszych mgławic jakie dotychczas odkryto. W miarę podróży zagłębisz się w naszą galaktykę Drogi Mlecznej aż w końcu powrócisz na Ziemię spoglądając po drodze na nasz Układ Słoneczny. Patrząc w przestrzeń kosmiczną okiem Teleskopu Hubble'a cofamy się w czasie by obserwować narodziny Wszechświata. Zapierająca dech podróż przez formujące się galaktyki doprowadzi nas z powrotem do Układu Słonecznego i Błękitnej Planety.

Wersje językowe: polska, angielska, hiszpańska.

TAJEMNICA GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ
Pokaz zabierze widza w podróż 2000 lat wstecz do Betlejem, by odnaleźć naukowe wyjaśnienie niezwykłego fenomenu na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Prześledzimy możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski o niecodziennych zjawiskach astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Postaramy się ustalić, które z nich mogły być na tyle charakterystyczne, by mogły prowadzić mędrców w ich trudnej podróży przez pustynię - od Babilonu, aż do samego Betlejem, by tam mogli oddać hołd nowo narodzonemu Królowi. Ta nowoczesna próba wyjaśnienia Bożonarodzeniowej historii zauroczy i zafascynuje każdego widza, niezależnie od wieku.

Wersje językowe: polska, angielska.

ZNAKI NA NIEBIE
Skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów? Co mają wspólnego ze znakami zodiaku? Jak zmieniają się w ciągu roku i dlaczego? Na te i wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w trakcie tego pokazu. Usłyszymy legendy pochodzące z różnych stron świata, wiążące się z gwiazdozbiorami, zobaczymy jakie zmiany następują na niebie na przestrzeni miesięcy, lat a nawet setek tysięcy lat. Zobaczyć też można w czasie tego pokazu jak wyglądają znane nam gwiazdozbiory jeżeli uniesiemy się w przestrzeń i spojrzymy na nie z planet krążących wokół innych gwiazd. Od teraz znaki widoczne na niebie będą niosły ze sobą znacznie głębsze przesłanie.

Wersje językowe: polska, angielska.