Kino Sferyczne

Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

Godziny otwarcia
Dla grup zorganizowanych*:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek
godz. 9:30 - 14:30

środa
godz. 13:00 - 17:00


W szczególnych przypadkach może być ustalona inna godz. lub inny dzień.



Dla osób indywidualnych:

środa godz:18:00


Maj

Magiczny Globus - nowość
17.05.2023r.

W poszukiwaniu ciemnej materii
24.05.2023r.


Tajemnicze Słońce
31.05.2023r.

Czerwiec

Lodowe krainy
07.06.2023r.


Dwa szkiełka
14.06.2023r.


Cuda Wszechświata
21.06.2023r.


Tajemnica tekturowej rakiety
28.06.2023r.

-----------------------------


Rezerwacja:
mgr inż. Marek Nowak

główny telefon kontaktowy:

609 919 306


m.nowak@ujd.edu.pl

Ceny biletów:
ulgowy - 12zł
pełny - 19 zł


*) grupa zorganizowana musi liczyć minimum 30 osób; w szczególnych wypadkach ustalone na telefon.

Planetarium nie posiada terminalu płatniczego.
O nas

Planetarium, będące na wyposażeniu Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Techicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, spełnia ważną rolę w astronomicznym przygotowaniu studentów do pracy pedagogicznej oraz umożliwia młodzieży szkolnej i wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w pokazach astronomicznych. Studenci mogą również tworzyć swoje własne 3-wymiarowe prezentacje o dowolnej tematyce testując je bezpośrednio na ekranie sferycznym planetarium. Z możliwości aparatury mogą korzystać zarówno przyrodnicy jak i artyści (zajmujący się np. projektowaniem wnętrz).

Budowę obiektu na potrzeby Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AJD wraz z pomieszczeniem przeznaczonym na potrzeby planetarium rozpoczęto w 1990 roku. Oficjalne zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 1999 roku, natomiast otwarcie planetarium miało miejsce rok później.
Dzięki usilnym staraniom dr Bogdana Wszołka w dniach 18-23 września 2006 roku dokonano instalacji systemu planetaryjnego we współpracy ze specjalistą z Salt Lake City, Panem Stanford Pitcher. W pierwszym dniu astronomicznej jesieni 2006 planetarium było gotowe do pracy.

W planetarium można zobaczyć nie tylko częstochowskie rozgwieżdżone niebo wolne od skażenia miejskim oświetleniem ale również można oglądać niebo z dowolnego miejsca na Ziemi lub z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym i Galaktyce. Cała wiedza o Wszechświecie, jaką dzisiaj posiada ludzkość, może być udostępniana widzom w atrakcyjny i ciekawy sposób. Istnieje możliwość oglądania ciał niebieskich "oczami" sond kosmicznych i obserwatoriów orbitalnych. Można podziwiać Wszechświat w ultrafiolecie, w podczerwieni, w zakresie radiowym i w promieniowaniu rentgenowskim. Daje się wykonywać (z dowolną prędkością) podróże w Galaktyce i oglądać płynnie zmieniający się „krajobraz kosmiczny”.
Poszczególne pokazy planetaryjne opisane są w zakładce POKAZY