Kino Sferyczne

Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

Godziny otwarcia

Dla grup zorganizowanych*:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek
godz. 9:30 - 14:30

środa
godz. 13:00 - 17:00

W szczególnych przypadkach może być ustalona inna godz. lub inny dzień.

*Kontakt w celu umówienia terminu pokazu:
tel. 609 919 306
mail: m.nowak@ujd.edu.pl
Dla osób indywidualnych:

środa godz:18:00
Program środowych pokazów


Kwiecień

Tajemnica tekturowej rakiety
03.04.2024r.

Znaki na niebie
10.04.2024r.

Magiczny Globus
17.04.2024r.

Ku krańcom wszechświata
24.04.2024r.

Maj

Dwa szkiełka
08.05.2024r.

Ibex
15.05.2024r.

Lodowe krainy
22.05.2024r.
Wstęp do Planetarium:
19 zł - normalny
12 zł ulgowy
Płatność tylko gotówką
CUDA WSZECHŚWIATA
Zajrzyj głęboko w przestrzeń okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i udaj się w podróż miliardy lat wstecz by być świadkiem narodzin Wszechświata. W trakcie tej zapierającej dech w piersiach podróży zobaczysz formowanie się galaktyk i odwiedzisz jedne z najpiękniejszych mgławic jakie dotychczas odkryto. W miarę podróży zagłębisz się w naszą galaktykę Drogi Mlecznej aż w końcu powrócisz na Ziemię spoglądając po drodze na nasz Układ Słoneczny. Patrząc w przestrzeń kosmiczną okiem Teleskopu Hubble'a cofamy się w czasie by obserwować narodziny Wszechświata. Zapierająca dech podróż przez formujące się galaktyki doprowadzi nas z powrotem do Układu Słonecznego i Błękitnej Planety.

Wersje językowe: polska, angielska, hiszpańska.
DWA SZKIEŁKA
W trakcie jednego ze star party, para uczniów poznaje historię teleskopu, pierwszych odkryć, dokonanych z jego pomocą, które pomogły nam w ustaleniu naszego miejsca w Kosmosie i tego jak dzisiejsze, zaawansowane instrumenty pozwalają nam poszerzyć wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata. Mają oni możliwość zobaczyć jak działają najnowocześniejsze teleskopy oraz jak największe obserwatoria badają nowe, fascynujące zjawiska i obiekty na niebie. W trakcie oglądania nieba przez teleskop widzowie wraz z bohaterami pokazu odbywają podróż do czterech księżyców Jowisza, po raz pierwszy zaobserwowanych przez Galileusza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznają również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych. Pokaz zawiera zapierające dech w piersiach efekty wizualne, które umożliwiają widzowi przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną. Efekt uzupełnia ścieżka dźwiękowa nagrana przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną.

Wersje językowe: polska, angielska.
EXPLORE
Historia koncentruje się wokół motywu podróży czlowieka na Marsa, jednocześnie prezentując i tłumacząc szersze spektrum tematów związanych z nauką takich jak historia astronomii, geocentryczny i heliocentryczny model wszechświata, prawa Keplera ruchu planet i manewry orbitalne. Explore zdobyło wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Analizując na przykładach trzy prawa ruchu planet sformułowanych przez Johannesa Keplera, „Explore” pokazuje w jaki sposób osiągnięcia pojedynczych osób potrafią zmienić świat i jak wiele im zawdzięczamy. Wysokiej jakości wizualizacje, specjalnie skomponowana muzyka i profesjonalna narracja służą jednemu celowi: Zapewnieniu widzom wspaniałego, immersyjnego doświadczenia.

Wersje językowe: polska, angielska, francuska, niemiecka.
IBEX 
(Interstellar Boundary Explorer) - omówienie programu sondy, która została wystrzelona 19 października 2008 roku.  Przybliża zrozumienie natury granic układu słonecznego. Czym jest heliopauza i jak nas chroni przed promieniowaniem międzygwiazdowym
LODOWE KRAINY
Delikatna równowaga między wodą, lodem i organizmami żywymi stanowi przedmiot badań naukowych od wielu pokoleń. Podróżując do obszarów podbiegunowych naszej planety zbadamy ekosystemy, które tam funkcjonują i tętnią życiem i przekonamy się jak ich przetrwanie może wpływać na przetrwanie człowieka. Poza Ziemią zobaczymy jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym.

Wersje językowe: polska, angielska.

Magiczny Globus
Na wakacjach u dziadka mała dziewczynka Mia przypadkowo odkrywa tajemniczy kawałek astronomicznej maszynerii. Edek, ekscentryczny wujek Mii, oszukuje dziewczynę, by użyła tajnych mocy narzędzia do zmiany pór roku na świecie. Szybko zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego, co zamierzają zrobić, ale Edek nie chce porzucić planu.

Magic Globe to wciągająca historia, która ma zainteresować i rzucić wyzwanie dzieciom w wieku od 5 do 12 lat. Ma przejrzystą strukturę edukacyjną ze wszystkimi tematami związanymi z nauką podzielonymi na łatwe do opanowania kawałki i naturalnie wplecionymi w fabułę. Pozwala dzieciom podsumować wiedzę, którą już mają, a także nauczyć się wielu nowych pojęć podczas śledzenia historii, co czyni ją idealną dla odbiorców o mieszanych umiejętnościach.


Wersje językowe: polska, angielska.

NOWOŚĆ LEKCJA FIZYKI: PRĘDKOŚCI KOSMICZNE
Specjalnie dla szkół ponadgimnazjalnych przygotowaliśmy lekcję z fizyki, podczas której uczniowie mogą zapoznać się z zagadnieniem prędkości kosmicznych. W odróżnieniu od innych pokazów jest to typowa lekcja, w której uczniowie biorą aktywny udział. Jednakże, w przeciwieństwie do zwykłej lekcji, uczeń ma możliwość na własne oczy przekonać się na czym polega natura tego zagadnienia. Na otaczającym go niebie uczeń zobaczy w jaki sposób spadające swobodnie ciało porusza się po zamkniętej orbicie wokół źródła siły grawitacyjnej oraz w jakich skalach obserwujemy i wykorzystujemy ten prosty fakt. Wyprowadzenia wzorów oraz zadanie domowe do policzenia uzupełniają ciekawą prezentację o elementy przydatne w procesie dydaktycznym.
Tajemnicze SŁOŃCE
Słońce świeciło na nasz świat przez cztery i pół miliarda lat. Światło, które ogrzewa dziś naszą skórę, było odczuwane przez każdego, kto kiedykolwiek żył.
To nasza najbliższa gwiazda i potęga naszej planety, źródło energii, która napędza nasze wiatry, naszą pogodę i całe życie.
Przejście ognistej tarczy Słońca po niebie - dzień po dniu, miesiąc po miesiącu - było jedynym sposobem na śledzenie czasu niezliczonych cywilizacji z przeszłości.
Nie daj się zwieść terminologii; chociaż jest to typowa gwiazda karłowata, Słońce zużywa 600 milionów ton wodoru na sekundę i jest 500 razy masywniejsza niż wszystkie planety razem wzięte.
Odkryj sekrety naszej gwiazdy w tym pokazie planetarnym i doświadcz nigdy wcześniej nie widzianych zdjęć gwałtownej powierzchni Słońca.
TAJEMNICA GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ
Pokaz zabierze widza w podróż 2000 lat wstecz do Betlejem, by odnaleźć naukowe wyjaśnienie niezwykłego fenomenu na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Prześledzimy możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski o niecodziennych zjawiskach astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Postaramy się ustalić, które z nich mogły być na tyle charakterystyczne, by mogły prowadzić mędrców w ich trudnej podróży przez pustynię - od Babilonu, aż do samego Betlejem, by tam mogli oddać hołd nowo narodzonemu Królowi. Ta nowoczesna próba wyjaśnienia Bożonarodzeniowej historii zauroczy i zafascynuje każdego widza, niezależnie od wieku.

Wersje językowe: polska, angielska.
Ku krańcom Wszechświata
Od podróży protonów ścigających się przez największy na świecie zderzacz cząstek w Europie po bliskie widoki Wielkiego Wybuchu i wyłaniającego się kosmosu, W poszukiwaniu ciemnej materii to nowy pokaz do planetarium z kopułą, zaprojektowany, aby zanurzyć publiczność w poszukiwaniu ciemnej materii. Współpraca Lawrence Berkeley National Lab, University of Texas w Arlington, Michigan State University, IFIC na University of Valencia, a także innych instytucji.  Narratorką (angielskiej wersji) jest nagrodzona Oscarem aktorka Tilda Swinton.
ZNAKI NA NIEBIE
Skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów? Co mają wspólnego ze znakami zodiaku? Jak zmieniają się w ciągu roku i dlaczego? Na te i wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w trakcie tego pokazu. Usłyszymy legendy pochodzące z różnych stron świata, wiążące się z gwiazdozbiorami, zobaczymy jakie zmiany następują na niebie na przestrzeni miesięcy, lat a nawet setek tysięcy lat. Zobaczyć też można w czasie tego pokazu jak wyglądają znane nam gwiazdozbiory jeżeli uniesiemy się w przestrzeń i spojrzymy na nie z planet krążących wokół innych gwiazd. Od teraz znaki widoczne na niebie będą niosły ze sobą znacznie głębsze przesłanie.

Wersje językowe: polska, angielska.